Skuteczna inseminacja dla każdego hodowcy jest wskaźnikiem sukcesu zarówno hodowlanego, jak i finansowego. Od momentu wykrycia pierwszych objaw rujowych do skutecznego zapłodnienia rozgrywa się złożona praca zespołowa. Skuteczna inseminacja – od czego zależy?
Objawy, które może zaobserwować hodowca
W okresie rui możemy zauważać nadmierną ruchliwość i pobudzenie krów mlecznych. W oborach wolnostanowiskowych, a także na uwięzi możemy obserwować jak krowy wstają, kładą się, kręcą się, są niespokojne, bardzo pobudzone. Możemy też zauważać, że krowy zaczynają zaczepiać swoje koleżanki ze stada, liżą je po szyjach i pyskach, obwąchują i liżą okolice sromu, min.żeby pobudzić oddanie moczu, gdzie znajdują się feromony. Bardzo charakterystycznym objawem jest położenie głowy na zadzie krowy i próba skoków. Dzięki tym objawom hodowca ma odpowiednią informacje, że trwa ruja i jego zadaniem jest określić odpowiedni czas inseminacji.
Cicha ruja – objawy, niewidoczne dla hodowcy
W niektórych przypadkach, mimo że badania ginekologiczne wykazują zmiany jajników, mówiące o rui, krowa nie wykazuje żadnych objawów. Mogą wystąpić słabe objawy, np. w postaci niewielkiej ilości rzadkiego śluzu rujowego, co dla oka hodowcy jest niewidoczne. U niektórych krów w drugim dniu po owulacji może wydobywać się zabarwiony płyn, tzw. krwawienie rujowe, które świadczy o odbytej już owulacji. Inseminacja w tym okresie jest już za późna i nieskuteczna. Co może być przyczyną cichej rui? Badania pokazują, że przyczyną cichej rui są min. błędy żywieniowe, np. deficyt energetyczny, nadmiar białka surowego w dawce, niedobór włókna surowego i beta-karotenu, niezbilansowana podaż składników mineralnych i pierwiastków śladowych. Błędy żywieniowe są też przyczyną wielu chorób metabolicznych.
Skuteczna inseminacja – poszczególne kroki inseminatora
1. Badania USG. Badania USG dają nam prawdziwy obraz pęcherzyka. Dzięki temu inseminator widzi czy ruja jest prawdziwa czy np. wywołana cystą jajnikową.
2. Termin krycia. Wielu hodowców ma problem z tym, że inseminator przyjeżdża wtedy, kiedy ma czas. Ważne jest nie bagatelizowanie okna inseminacji, tylko natychmiastowy przyjazd inseminatora daje skuteczne zapłodnienie.
3. Dużym problemem jest nadal przygotowanie nasienia. Wielu hodowców rozmraża nasienie w kubeczku z wodą, pod pachą, a nawet w ustach. Takie sposoby są niedopuszczalnie! Nasienie powinno się rozmrażać w specjalnych łaźniach wodnych (termosach) z termoregulacją do specjalnego rozmrażania nasienia.
4. Deponacja nasienia. Z badań wynika, że wielu inseminatorów implikuje nasienie do szyjki macicy. Wiedząc z w jakim z jajników jest owulacja, nasienie powinno być deponowane do rogu macicy, żeby męskie komórki rozrodcze miały jak najkrótszą drogę do pokonania i do zapłodnienia komórki jajowej.
5. Jakość nasienia. Jakość nasienia odgrywa bardzo ważną rolę w skutecznej inseminacji. Musimy mieć na uwadze, czy kryjemy nasieniem seksowanym (czyli osłabionym) czy konwencjonalnym. Nasienie seksowane posiada mniejszą ilość plemników.
Skuteczna inseminacja – rozwiązanie technologiczne
Widzimy, że skuteczna inseminacja zależy od wielu czynników, min. od wiedzy, umiejętności, pracy hodowcy, a także zgranej pracy całego zespołu. Tutaj na pomoc hodowcy przychodzą dostępne na rynku rozwiązania technologiczne, które skutecznie wykrywają ruję, wskazują okno inseminacji, monitorują kilka ważnych paramentów dobrostanu zwierzęcia.
e-stado – system monitoringu krów mlecznych jest skutecznym rozwiązaniem przy wykryciu rui, określenia okna inseminacji. Stosowany u krów w oborach wolnostanowiskowych, jak też krów w oborach uwięziowych.
Stosowanie systemu e-stado pozwala na poziomie nawet 98% wykrywać też ciche ruje. System monitoringu krów mlecznych precyzyjnie analizuje również zmiany aktywności zwierząt, pobieranie pokarmu, przeżuwania, stresu termicznego latem i parametry dziennej wydajności mleka ( dla stad z wdrożonym systemem udojowym ) . Dzięki użyciu systemu maksymalnie podnosimy parametry rozrodu, tym samym opłacalność/rentowność produkcji mleka, czyli całego gospodarstwa.
e-stado – innowacyjne rozwiązanie w dostępnej cenie! Zapraszamy do zapoznanie się z ofertą!
Dzięki systemowi e-stado monitoring krów mlecznych zyskałem już kilka tysięcy złotych, które mogę zainwestować w dalszy rozwój swojego gospodarstwa – mówi Sebastian, właściciel 40 krów mlecznych w gospodarstwie na Podlasiu. Każdy hodowca wie, że nawet najmniejszy błąd kosztuje go kolejne wylane litry mleka.
Samodzielne ustalenie idealnego momentu krycia jest bardzo trudne, dlatego często ponosimy dwu i trzykrotne koszty, wydając je na skuteczną inseminację (porcje nasienia, wizyty lekarza weterynarii, synchronizację rui), do utraconych przychodów musimy uwzględnić obniżenie wydajności mleka, brak cielęcia, koszty weterynaryjne oraz ewentualne koszty brakowania.
Dlaczego farmerzy wybierają e-stado?
– zwiększenie skuteczności inseminacji już po pierwszej rui
– zwiększenie procentu cielności powoduje zwiększenie rentowności hodowli
– wczesne wykrycie krów, które mają problem z płodnością, obniża straty związane ze stosowaniem terapii hormonalnej w stadzie
Zwiększenie dobrostanu stada to:
– wcześniejsze wykrycie chorych krów
– obniżenie kosztów związanych z leczeniem
– mniej zmarnowanego mleka w leczeniu krów antybiotykami
– lepsza ocena efektywności leczenia
– mniejszy odsetek chorych krów w stadzie
System monitoringu krów mlecznych e-stado pomaga skutecznie ograniczyć zaburzenie żywienia, obniżyć wydatki na leczenie chorób metabolicznych, kosztów rozrodu, Dzięki systemowi monitoringu zachowania krów możemy ograniczyć zaburzenia żywienia, zmniejszyć ponoszone wydatki na choroby metaboliczne, ale również koszty rozrodu, dzięki skutecznemu wykrywaniu rui i stałej obserwacji wycieleń. W sytuacji niestabilnych cen mleka, hodowcy analizujący koszty ponoszone w gospodarstwie mogą znaleźć dla siebie rozwiązanie, dzięki któremu zminimalizują wydatki, a tym samym zwiększą opłacalność produkcji.
–