Dobrostan krów mlecznych w okresie okołoporodowym
Czas porodu jest okresem bardzo stresującym, zarówno dla krowy – matki, nowonarodzonego cielęcia, jak też dla hodowcy. Opieka nad zwierzęciem w tym okresie ma kluczowe znaczenie min. dla zdrowia krowy – matki, dobre skutki przeprowadzenia zwierząt przez ten okres mogą mieć wpływ nawet do kolejnego okresu laktacji. Mądre zarządzanie dobrostanem zwierząt w okresie okołoporodowym zapobiega potencjalnym stratom ekonomicznym w gospodarstwie niweluje skutki błędów ludzkich oraz pomaga utrzymać zwierzęta w dobrym zdrowiu.
Grzegorz Pasiak, hodowca krów mlecznych z Modrzewia na pytanie: w jaki sposób e-stado monitoring krów mlecznych wspiera pracę na jego gospodarstwie w okresie okołoporodowym, odpowiada:
– Jeżeli po porodzie, następowały by jakieś zmiany, krowa pobierałaby mniej pokarmu, można to odpowiednio wcześniej zauważyć i zainterweniować leczeniem, jeśli jest to początek ketozy, czy po prostu jakiś inny problem z paszą. Bez systemu e-stado, zanim hodowca się zorientuje, często jest już za późno, a leczenie jest kosztowne – zaznacza rolnik. Należy zauważyć, że średnia roczna wydajność od krowy w gospodarstwie pana Grzegorza wynosi około 8 tys. litrów.
Zbliża się wycielenie – ważne wskazówki dla hodowcy
Proces wycielenia powoduje duży stres w organizmie krowy-matki, w normalnych warunkach proces wycielenia trwa od 30 minut do 4 godzin. Jeśli któryś z etapów się wydłuża, takie wycielenie wymaga fachowej opieki.
Zadaniem hodowcy jest zniwelowanie czynników stresu u zwierzęcia, np. rywalizacji o pożywienie, wodę lub miejsce do leżenia. Miejsce do porodu powinno mieć metraż około 12m2/krowę-matkę, ważne jest przygotowanie dużej przestrzeni na pobieranie paszy (0,76m na krowę), należy się też zatroszczyć o dwa poidła.
Od rozpoczęcia pierwszego etapu wycielenia krowa powinna być pod stałą obserwacją. Interwencja jest konieczna tylko w przypadku, kiedy zaobserwujemy jakieś niepokojące objawy bądź wtedy, kiedy któryś z etapów wycielenia się przedłuża. Poszczególne boksy porodowe powinny mieć powierzchnię co najmniej 12m2, mieć czyste legowisko. Dobrze jest zapewnić takie rozmieszczenie boksów, przy którym krowy mogą mieć ze sobą kontakt wzrokowy, pozwala to na właściwą ekspersję zachowań opiekuńczych u rodzących samic.
Każda rodząca krowa powinna mieć możliwość zlizywania i połykania płynu owodniowego, to zwiększa wigor urodzonego cielęcia, a także zmniejsza bólowe odczucia krowy. W przypadku cięcia cesarskiego lub dystocji ważne jest zastosowanie niesteroidalnych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
Jaką pomoc w okresie okołoporodowym daje e-stado – system monitoringu krów mlecznych?
System e-stado jest niezastąpionym wsparciem każdego hodowcy w okresie okołowycieleniowym w jego oborze. Instalacja biosensora ogonowego e-stado daje wgląd do przebiegu ciąży zwierzęcia oraz określa dokładną datę wycielenia. Biosensor jest instalowany specjalną taśmą medyczną u nasady ogona zwierzęcia około 1 tydzień przed planowanych wycieleniem. Około 3 godziny przed zbliżającdym się wycieleniem hodowca otrzymuje informację w aplikacji I wiadomość SMS o zbliżającym się porodzie.
Wsród najważniejszych zalet system u e-stado, hodowcy pracujący z systemem wymieniają też: skuteczność wykrywania chorób metabolicznych na wczesnym stadium choroby, dostęp do wielu danych jednocześnie z poziomu telefonu komórkowego, monitorowanie najważniejszych parametrów dobrostanu (temperatury ucha zwierzęcia, pobierania paszy, czasu przeżuwania i bezczynności), wykrywanie rui.
Jeden z hodowców, który od lat stosuje system e-stado zaznaczył, że ilość wizyt lekarza weterynarii udało mu się ograniczyć do minimum a w chwili obecnej stosuje znacznie mniej terapii hormonalnych na wywołanie rui.
A najważniejsze, że jest zawsze obecny w oborze na czas , kiedy krowa potrzebuje jego pomocy przy porodzie.
System e-stado gwarantuje bezpieczne wycielenie Twojego zwierzęcia. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły! Zapraszamy!